It simply wasn’t meant to be for Burnley.

Following a 3-1 first-leg defeat in Greece to Olympiacos, the Clarets failed to book themselves a debut in the Europa League group stage, mustering only a 1-1 draw in Thursday’s reverse fixture at Turf Moor to prematurely end their hopes in Europe.

Former UEFA Cup finalists Rangers, meanwhile, have returned to a European competition’s group stage for the first time since having to climb back up Scotland’s football pyramid following their insolvency in 2012. They’ll be joined in the competition’s main stage by Old Firm rivals Celtic, who dispatched Lithuania’s Suduva 4-1 over both legs.

Thursday’s results

  • AEK Larnaca 3-0 Trencin (4-1 on aggregate)
  • Apollon Limassol 1-0 FC Basel (3-3 on aggregate)
  • FC Astana 1-0 APOEL Nicosia (1-1 on aggregate, Astana won on penalties)
  • Besiktas 3-0 Partizan Belgrade (4-1 on aggregate)
  • Bordeaux 2-0 Gent (2-0 on aggregate)
  • Brondby 2-4 Genk (4-9 on aggregate)
  • Burnley 1-1 Olympiacos (2-4 on aggregate)
  • Celtic 3-0 Suduva (4-1 on aggregate)
  • CFR Cluj 2-3 F91 Dudelange (2-5 on aggregate)
  • FC Copenhagen 0-0 Atalanta (0-0 on aggregate, Copenhagen won on penalties)
  • FCSB 2-1 Rapid Wien (3-4 on aggregate)
  • RB Leipzig 3-2 Zorya Luhansk (3-2 on aggregate)
  • Ludogorets Razgrad 4-0 Torpedo Kutaisi (5-0 on aggregate)
  • Maccabi Tel-Aviv 2-1 Sarpsborg (3-4 on aggregate)
  • Molde 2-1 Zenit St. Petersburg (3-4 on aggregate)
  • FC Midtjylland 0-2 Malmo FF (2-4 on aggregate)
  • Qarabag 3-0 Sheriff Tiraspol (3-1 on aggregate)
  • Sevilla 3-0 Sigma Olomouc (4-0 on aggregate)
  • KF Shkendija 0-2 Rosenborg (1-5 on aggregate)
  • Spartak Trnava 1-1 Olimpija Ljubljana (3-1 on aggregate)
  • FC Ufa 1-1 Rangers (1-2 on aggregate)

How teams are seeded for Friday’s group stage draw

Pot 1: Sevilla, Arsenal, Chelsea, Zenit Saint Petersburg, Bayer Leverkusen, Dynamo Kyiv, Besiktas, Salzburg, Olympiacos, Villarreal, Anderlecht, Lazio

Pot 2: Sporting Clube de Portugal, Ludogorets, Copenhagen, Marseille, Celtic, PAOK, AC Milan, Genk, Krasnodar, Fenerbahce, Astana, Rapid Wien

Pot 3: Real Betis, Qarabag, BATE Borisov, Dinamo Zagreb, RB Leipzig, Eintracht Frankfurt, Malmo, Spartak Moskow, Standard Liege, FC Zurich, Bordeaux, Rennes

Pot 4: Apollon Limasol, Rosenborg, Vorskla Poltava, Slavia Praha, Akhisarspor, Jablonec, AEK Larnaca, Videoton, Rangers, Spartak Trnava, Dudelange, Sarpsborg

Friday’s Europa League group stage draw will commence at 7 a.m. ET in Monaco.

(Photos courtesy Getty Images)

Menu